24 PKW KFOR
Marsz 25 km
26.06.2011

26 czerwca 2011r. w miejscowości Novo Selo w Kosowie 466 żołnierzy XXIV PKW KFOR i policjantów EULEX reprezentujących kilkanaście państw wystartowało w marszu Duńskim (Dancon March) na 26 km zorganizowanym przez przedstawicieli kontyngentu duńskiego sił wojskowych KFOR w Kosowie.

Trasa wiodła górskimi bezdrożami, po kilkugodzinnym wysiłku pierwszy na mecie w Duńskim Campie pojawił się polski policjant z Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie mł. asp. Janusz Miketa, który pokonał trasę  w czasie 2 godz.45 min. kolejnym miłym polskim akcentem tego dnia było przyjście na czwartym miejscu  st. szer. Łukasza PACAKA (7BOW Słupsk) w czasie 2 godz.55 min.

Polski Kontyngent Wojskowy reprezentowali także ppłk Tomasz SADOWSKI (7BOW Słupsk), por. Jakub RYBIŃSKI (8pplot Koszalin), st. chor. Jacek CZARNOWSKI (7BOW Słupsk) którzy  ukończyli  marsz na 70-72 miejscu w czasie 4 godz.44 min.

Zgodnie z regulaminem udział w zawodach biorą żołnierze w umundurowaniu polowym, butach bojowych, niosąc wyposażenie służbowe: broń, kamizelkę kuloodporną, plecak - o łącznej wadze nie mniejszej niż 10kg.

Pierwszy marsz zorganizowany został w 1960 przez Duński Kontyngent Wojskowy w Kongo. Od tego czasu odbywa się on na każdej misji, w której biorą udział żołnierze Danii. W tych zawodach nie było przegranych, każdy kto ukończył trasę marszu był zwycięzcą. Na mecie na wszystkich czekały pamiątkowe medale i dyplomy.

Tekst i foto: st. chor. Jacek CZARNOWSKI